Вечорниці на Андрія
Вечорниці на Андрія в Лозуватській школі.
Познайомити учнів з давнім народним звичаєм проводити вечорниці та обрядами ворожіння й кусання калити, виховувати в учнів повагу та любов до традицій рідного народу, до української народної пісні; виховувати інтерес до вивчення минулого рідного краю, прагнення зберегти народні звичаї та обряди – таку мету ставили організатори проведення вечорниць в Лозуватській ЗШ І-ІІ ст.. вчитель української мови Хлопенко Л.М. та музичний керівник Шутак В.В.
Школа в цей день (13 грудня) перевтілилася в українську світлицю, святково прибрану. Лавки, стіл, піч, горщики, макітри. На стінах вишиті рушники, на долівці доріжки. На столі вишитий рушник, а на ньому запашний хліб, сіль та мед.
Вечорниці — одне з найулюбленіших свят молоді. Колись кожна частина села мала свої хати для проведення вечорниць. Найчастіше це були оселі самотніх жінок. На наших вечорницях було все так як і колись. Першими прийшли на гулянку дівчата (учні 6-7 класів), за ними поступово зібралися хлопці (учні 7-9 класів). Танці, пісні, забави, жарти — у веселих розвагах швидко минав час. Влаштували ігри з «калитою», які традиційно проводилися на Андрія з Коцюбинським та Калитинським. Хлопці підстрибували, намагаючись дістати губами великий корж з діркою посередині і при цьому не засміятися. А хто сміявся, того мазали сажею.
3 давніх-давен славилася Україна таким звичаєм, як ворожіння у ніч на Андрія. Ця давня традиція – прекрасний витвір людської фантазії, призабутий сьогодні. Ми намагалися повернути йому життя хоч на один день нашого сьогодення. Дівчата гадали на свою майбутню долю, на свого «суженого-ряженого». А керували на андріївських вечорницях молодиці - господині, мами наших учнів, Піхальонок А.В., Михайлова Ю.М., та Тарасюк С.В. Вони ж частували всіх присутніх смачними вареничками, які купалися в сметані в великій макітрі.
Вечорниці закінчилися, але приємно те, що ожила одна із сторінок молодості наших матерів і бабусь. Повернулося із небуття народне свято, відродилася багатюща скарбниця духовних надбань, яка дійшла до нас із сивої давнини.
Тож нехай любов і щире слово душу вам зігріє.
Пам'ятайте вечорниці в ніч на Андрія.
У людині повинно щось жити високе і світле.